Malzeme Test ve Ölçüm Cihazları

Laboratuvarlarda kullanılan çok teknik cihazlar da bulunmaktadır. Bunların her birisinin kendilerine ait belirli özellikleri ortada durmaktadır. Bunların her açıdan belirli bir değerler ve ölçümler yaptıkları bilinmektedir.

Bunlara malzeme test ve ölçüm cihazları denilmektedir. Söz konusu malzeme test ve ölçüm cihazları ile birçok alanda isabetli ölçümlerin yapılması, rüzgarın, ısının ve nemin düzeyinin ölçülmesi, verilerin tamamen otomatik olarak kayıt altına alınması gibi birçok işlemlerin en hızlı ve süratli bir şekilde yapılabilmesine imkan tanınmaktadır. Böylece herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınmadan rahatlıkla işlemlerin bir çırpıda yapılabilmesi olanaklı hale gelmiş olacaktır.
 
Data Loggerlar
Data logger cihazları malzeme test ve ölçüm cihazları arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Rüzgar, sıcaklık, nem değerlerinin ölçülerek bu değerlerin kayıt altına alınmasını sağlamaktadır. Bunun yanında veri kayıt cihazı olarak tüm bilimsel değerlerin de rahatlıkla kaydedilmesini sağlayan dijital data cihazları olduklarından dolayı sıkça tercih edilmektedir.
 
Termometreler ve Mikrometreler
Isı ölçerler olarak da bilinen termometreler de laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılan malzeme test ve ölçüm cihazları kategorisindeki ürünlerden bir diğeridir. Ortam sıcaklığının ölçülmesi ve üzerinde çalışılan nesnelerin temel sıcaklık değerlerinin saptanmasında bu cihazlardan yararlanılmaktadır. Diğer yandan mikroskop ve teleskop gibi oldukça küçük boyuttaki nesneler üzerinde araştırma yapmaya yarayan cihazların da elde ettiği değerleri ölçümlemek, test etmek için kullanılan mikrometreler de yaygın olarak kullanılmaktadır.
 
Kalınlık - Sertlik Ölçüm Cihazları
Laboratuvar cihazları arasında yer alan kalınlık ve sertlik ölçüm cihazları da malzeme test ve ölçüm cihazları arasında bulunmaktadır. Demir, çelik ve bakır gibi metaller ile ametallerin her türlü kalınlıklarını ve sertliklerini, mukavemet derecelerini rahatlıkla ölçmeye yarayan söz konusu bu cihazlar da her türlü bilimsel çalışmalar içerisinde kullanılabilmektedir. Tümüyle ortada duran özellikleri doğrultusunda incelendiği zaman her anlamda cihazın sunmaya devam ettiği birçok teknik yönlerini net olarak ifade etmek olanaklı olabilmektedir.

Öte yandan yine bu ölçüm cihazının eldeki verilere bağlı olarak sunmaya devam ettiği nicelik ve nitelik araştırmaları da dikkat çeken bulguları arasındadır.

Bu ve daha birçok cihazlarla rahatlıkla malzeme tes ve analizleri, ölçümleri yapılabilir.

Hizmetlerimizden Faydalanmak İçin, Aşağıdaki İletişim Bilgilerimizden Bizlere Ulaşabilirsiniz.